środa, 15 sierpnia 2012

Dołhobrody

Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Dołhobrodach,
wybudowany w latach 1927-1932

parafia kościół Dołhobrody

parafia dołhobrodyDołhobrody
Dołhobrody

Dołhobrody parafia

Dołhobrody parafia


dołhobrody, parafia


Dołhobrody

kościół

kościół


parafia


parafia
Dołhobrodykościółłąka


bele słomy


bocian


Dołhobrody

Dołhobrody


Dołhobrody – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w gminie Hanna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.
Początki miejscowości datowane są na XIV wiek.

Nazwa miejscowości

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od bród trzech mnichów którzy osiedlili się na tych terenach. Mieszkańcy nazywali ich po prostu "długimi brodami" co w miejscowym języku brzmiało jak Dołhobrody ("Dowhoburody").

Inne podania mówią, że nazwa pochodzi od brodów na pobliskiej rzece Bug. Bug tutaj rozlewa się bardzo szeroko i ma bardzo płytkie koryto("Dowhobrody" – 'długie brody'). Obecnie upowszechnia się forma dopełniacza: Dołhobród – Dołhobrodów, wskazująca na związek z brodami rzecznymi, jednak kiedyś za jedyną poprawną formę uważano postać Dołhobrody – Dołhobród, wskazującą na pochodzenie nazwy od bród.


Wg innej koncepcji nazwa miejscowości pochodzi od dębowego grodu, na co wskazuje gwarowa postać jednego z lokalnych wariantów nazwy miejscowości "Dubuhrody", nazwa sąsiedniego przysiółka Zahrodocze (za horodem - za grodem) oraz ślady wczesnośredniowiecznego osadnictwa.


Ostatnia wreszcie teoria na temat nazwy wsi wywodzi ją od rodzaju budulca użytego przy budowie domów: Dubohrody, Dubohrudy – grądy, wzgórza, wzniesienia porośnięte dębami.

wtorek, 14 sierpnia 2012

Kodeń i Jabłeczna

Kodeń


Kodeń
Kościół Św. Ducha

Kodeń

parafia rzymskokatolicka Kodeń


Kodeń
Bazylika św. Anny

Bazylika św. Anny w Kodniu – kościół parafialny parafii rzymskokatolickiej pw. Świętej Anny oraz Kościół Świętego Ducha w Kodniu - gotycka cerkiew zamkowa.
Świątynia została ufundowana wraz z zamkiem kodeńskim przez wojewodę nowogrodzkiego, Pawła Sapiehę. Służyła jako kaplica dworska rodu Sapiehów do XIX wieku. Przez wiele lat był tutaj przechowywany obraz Matki Boskiej Kodeńskiej wykradziony w 1630 z Rzymu przez Mikołaja Sapiehę.Jabłecznamonaster

Jabłeczna
Monaster św. Onufrego

monasterJabłeczna


Jabłeczna


Jabłeczna


Monaster św. Onufrego w Jabłecznej. Prawosławny klasztor powstał najpóźniej w końcu XV w. Według legendy o jego założeniu przesądziło cudowne pojawienie się ikony św. Onufrego nad Bugiem. 

Kaplica z początku XX wieku: Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Pod dachem kaplicy znajduje się jedynie pomieszczenie ołtarzowe, w czasie odprawiania nabożeństw wierni gromadzą się naprzeciw obiektów, na wolnym powietrzu. W kaplicy Zaśnięcia Matki Bożej znajduje się jednorzędowy ikonostas wykonany w Moskwie, pozostałą część wyposażenia cerkwi stanowi 12 ikon.

kozłowa chatka

                                                               

Coś mnie tchnęło do założenia tego bloga, zobaczymy co z tego będzie :)
Na początek, na pierwszy ogień leci kozłowa chata, w kilku odsłonach. Jak to powiedział brat mój Maciek "najczęściej fotografowany dom w Dołhobrodach", no i ma chłopak rację :) Chałupka ładna to się lata z aparatem :) 
Z racji tego że pogoda teraz jest jaka jest to powrzucam to co już mam napstrykane, potem pomyślimy co dalej :)