środa, 15 sierpnia 2012

Dołhobrody

Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Dołhobrodach,
wybudowany w latach 1927-1932

parafia kościół Dołhobrody

parafia dołhobrodyDołhobrody
Dołhobrody

Dołhobrody parafia

Dołhobrody parafia


dołhobrody, parafia


Dołhobrody

kościół

kościół


parafia


parafia
Dołhobrodykościółłąka


bele słomy


bocian


Dołhobrody

Dołhobrody


Dołhobrody – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w gminie Hanna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.
Początki miejscowości datowane są na XIV wiek.

Nazwa miejscowości

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od bród trzech mnichów którzy osiedlili się na tych terenach. Mieszkańcy nazywali ich po prostu "długimi brodami" co w miejscowym języku brzmiało jak Dołhobrody ("Dowhoburody").

Inne podania mówią, że nazwa pochodzi od brodów na pobliskiej rzece Bug. Bug tutaj rozlewa się bardzo szeroko i ma bardzo płytkie koryto("Dowhobrody" – 'długie brody'). Obecnie upowszechnia się forma dopełniacza: Dołhobród – Dołhobrodów, wskazująca na związek z brodami rzecznymi, jednak kiedyś za jedyną poprawną formę uważano postać Dołhobrody – Dołhobród, wskazującą na pochodzenie nazwy od bród.


Wg innej koncepcji nazwa miejscowości pochodzi od dębowego grodu, na co wskazuje gwarowa postać jednego z lokalnych wariantów nazwy miejscowości "Dubuhrody", nazwa sąsiedniego przysiółka Zahrodocze (za horodem - za grodem) oraz ślady wczesnośredniowiecznego osadnictwa.


Ostatnia wreszcie teoria na temat nazwy wsi wywodzi ją od rodzaju budulca użytego przy budowie domów: Dubohrody, Dubohrudy – grądy, wzgórza, wzniesienia porośnięte dębami.

3 komentarze:

  1. Widzę sporo ładnych zdjęć. Fajna miejscowość, lubię takie trochę wyciszone i z klimatem. Lubelskie to piękna kraina i trochę niedoceniana. Zyczę zapału do fotografowania i b. duzo odwiedzających. Mnie się strona podoba . Pozdrawiam WlodekW

    OdpowiedzUsuń
  2. zdjęcia to mało powiedziane t o serce w których jest ono wkładane to pieknosc Dolhobrod i terenu tego gdzie czar urzeka każdego zycze dalszej owocnej pracy

    OdpowiedzUsuń

dziękuję i zapraszam ponownie :)