wtorek, 14 sierpnia 2012

Kodeń i Jabłeczna

Kodeń


Kodeń
Kościół Św. Ducha

Kodeń

parafia rzymskokatolicka Kodeń


Kodeń
Bazylika św. Anny

Bazylika św. Anny w Kodniu – kościół parafialny parafii rzymskokatolickiej pw. Świętej Anny oraz Kościół Świętego Ducha w Kodniu - gotycka cerkiew zamkowa.
Świątynia została ufundowana wraz z zamkiem kodeńskim przez wojewodę nowogrodzkiego, Pawła Sapiehę. Służyła jako kaplica dworska rodu Sapiehów do XIX wieku. Przez wiele lat był tutaj przechowywany obraz Matki Boskiej Kodeńskiej wykradziony w 1630 z Rzymu przez Mikołaja Sapiehę.Jabłecznamonaster

Jabłeczna
Monaster św. Onufrego

monasterJabłeczna


Jabłeczna


Jabłeczna


Monaster św. Onufrego w Jabłecznej. Prawosławny klasztor powstał najpóźniej w końcu XV w. Według legendy o jego założeniu przesądziło cudowne pojawienie się ikony św. Onufrego nad Bugiem. 

Kaplica z początku XX wieku: Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Pod dachem kaplicy znajduje się jedynie pomieszczenie ołtarzowe, w czasie odprawiania nabożeństw wierni gromadzą się naprzeciw obiektów, na wolnym powietrzu. W kaplicy Zaśnięcia Matki Bożej znajduje się jednorzędowy ikonostas wykonany w Moskwie, pozostałą część wyposażenia cerkwi stanowi 12 ikon.

1 komentarz:

dziękuję i zapraszam ponownie :)